O leczeniu zębów - stomatologia zachowawcza - Dentystyczny

Leczenie kanałowe Ruda Śląska

Niektórzy wliczają do miazgi (jako dwie

W miazdze wyróżnia się warstwę wewnętrzną, bogatokomórkową, i zewnętrzną, skąpokomórkową (tzw. warstwę Weila lub pas Weila). W warstwie Weila mają poc

O leczeniu zębów - stomatologia zachowawcza - Dentystyczny Leczenie kanałowe Ruda Śląska
zątek naczynia chłonne, które opuszczają ząb przez otwór wierzchołkowy i deltę korzeniową. W miazdze występują sploty naczyniowe i nerwowe (np. splot Raschkowa). Niektórzy wliczają do miazgi (jako dwie najbardziej zewnętrzne warstwy) warstwę odontoblastów oraz tzw. prazębinę (tworzącą się zębinę, dopiero co wytworzoną przez odontoblasty).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Zalety wybielania zębów


Coraz więcej gabinetów stomatologicznych oferuje zabiegi mające na celu poprawę wyglądu naszych zębów. Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych jest właśnie wybielanie. Istnieje wiele różnych sposobów wybielania zębów, poczynając od past wybielających kończąc na specjalistycznych zabiegach w gabinecie dentystycznym. Wybielanie zębów nie niesie ze sobą żadnych dodatkowych korzyści poza względem estetycznym, który mimo wszystko jest ważnym elementem życia każdego człowieka. W końcu każdy chce wyglądać jak najlepiej i najatrakcyjniej. Dzięki wybielaniu zębów możemy poczuć się lepiej we własnej skórze, poprawić pewność siebie i zacząć częściej się uśmiechać, bo będziemy mieli piękne, białe zęby.


Może występować w 4 wariantach (z

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):


Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.


Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe – mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka